Pierwsze domy Nazaretu w Polsce powstały w czasach zaborów na terenach ówczesnej Galicji, gdzie istniała możliwość rozwoju życia zakonnego.
Do I wojny światowej Zgromadzenie rozwijało się tajnie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pojawiła się szansa na zakładanie nowych placówek na innych terenach ziem polskich oraz jawnego funkcjonowania już istniejących. Powstały nowe domy, między innymi w Kaliszu, Warszawie i Lublinie. To skłoniło ówczesną przełożoną generalną, matkę Laurettę Lubowidzką, do utworzenia w 1925 roku Prowincji Najświętszego Imienia Jezus z siedzibą w Warszawie. Sześć lat później podzielono polskie wspólnoty nazaretańskie na dwie prowincje i wydzielono drugą prowincję – Najświętszego Imienia Maryi – z domem prowincjalnym w Krakowie.
Czas II wojny światowej przyniósł tragiczne wydarzenia – przełomowe dla Prowincji Warszawskiej i naszego kraju – męczeńską śmierć 11 nazaretanek z Nowogródka, prześladowanie, deportację 28 sióstr z Wilna do obozów sowieckich w głębi Rosji oraz uwięzienie 27 sióstr z Kalisza w obozie niemieckim w Bojanowie.
W czasach komunizmu Prowincja utraciła dzieła apostolskie i domy, siostry były prześladowane, niektóre skazane na komunistyczne więzienia.Prace apostolskie sióstr w Prowincji koncentrowały się wokół działalności charytatywnej, katechezy przy parafiach oraz jedynej ocalałej szkoły – warszawskiego liceum.Po zmianie sytuacji politycznej Polski, Zgromadzenie powróciło do działalności edukacyjnej i wychowawczej oraz podjęło nowe wyzwania. Prowincja otworzyła nowe placówki w Polsce i poza jej granicami. Ujawniły się wspólnoty w Grodnie i Nowogródku.
Ważne daty – Prowincja Warszawska
Styczeń
19 I 1945 przybycie pierwszych sióstr do zrujnowanego domu warszawskiego (spalony dach na szkole, zniszczone drzwi i okna)
Luty
4 II 1927 śmierć s. Almy Sebowicz (pierwsza siostra pochowana na cmentarzu czerniakowskim); jej modlitwa: „Boże złącz umysły w prawdzie, a serca w miłości”
11 II 1946 decyzja Rady Generalnej o wystosowaniu prośby do Kongregacji o erygowanie nowicjatu w Ostrzeszowie
Marzec
22 III 1925 erygowanie prowincji warszawskiej przez kardynała Wilhelma van Rossum
29 III 1933 kanoniczne zezwolenie kardynała Augusta Hlonda na osiedlenie się Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Ostrzeszowie celem założenia i prowadzenia żeńskiego zakładu wychowawczego i naukowego
8 III 1958 pierwsze powojenne spotkanie byłych Wychowanek Nazaretu w Warszawie
5 III 2000 beatyfikacja s. Stelli i 10 Towarzyszek
Kwiecień
1 IV 1945 rozpoczęcie – z ramienia Stołecznego Komitetu Opieki Społecznej –prowadzenia kuchni dla głodującej ludności Czerniakowa ( ok. 1000 posiłków dziennie przez cztery lata)
23 IV 1989 beatyfikacja matki Założycielki – Franciszki Siedliskiej
Maj
1 V 1906 erygowanie domu w Wilnie
17 V1939 wręczenie s. Tekli Targońskiej Złotego Krzyża Zasługi – przyznanego przez prezydenta R P za działalność społeczną i patriotyczną na terenie Grodna i Kochanowa
Czerwiec
14 VI 1941 aresztowanie i wywiezienie na Syberię 29 sióstr nazaretanek z Wilna
Lipiec
7 VII 1926 przeprowadzka wspólnoty i szkoły warszawskiej z ul. Litewskiej na ul. Czerniakowską
13 VII 1933 – przyjazd pierwszych sióstr nazaretanek do Ostrzeszowa
Sierpień
3 VIII 1914 erygowanie nowicjatu w Grodnie (data indultu)
30 VIII 1924 poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę domu przy ul. Czerniakowskiej w Warszawie
1 VIII 1943 męczeńska śmierć 11 Sióstr w Nowogródku
27 VIII 1944 początek zaciętych walk między powstańcami a Niemcami na terenie naszego domu w Warszawie
Wrzesień
4 IX 1929 przyjazd pierwszych sióstr nazaretanek do Nowogródka
19 IX 1942 siostry z Kalisza zmuszone do opuszczenia klasztoru (27 z nich wywieziono do obozu dla zakonnic w Bojanowie).
23 IX 1946 uroczystość procesjonalnego wprowadzenia Nowicjatu od Kościoła Chrystusa Króla do klasztoru w Ostrzeszowie
23 IX 1954 zezwolenie abpa poznańskiego Walentego Dymka na otwarcie domu zakonnego w Ligocie, par. Kobyla Góra i erygowanie kaplicy
Październik
1 X 1935 dekret założenia domu zakonnego w Łukowie; poświęcenie domu dla sierot
1 X 1938 rozpoczęcie pracy w szpitalu powiatowym w Tiutkiewiczach k. Równego
4 X 1952 aresztowanie Siostry Prowincjalnej Beatrix Kirkor
Listopad
15 XI 1939 zamknięcie gimnazjum i liceum w Warszawie przez okupacyjne władze niemieckie
21 XI 1948 poświęcenie pierwszego skromnego budynku mieszkalnego i gospodarczego w Żdżarach
Grudzień
4 XII 1906 ustanowienie – Dekretem Przełożonego Gen. Tow. Jezusowego – Kongregacji Mariańskiej ( Sodalicji Mariańskiej) w kaplicy wileńskiej
29 XII 1922 pozwolenia biskupa lubelskiego na otwarcie kaplicy półpublicznej w domu Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Lublinie przy ul. Niecałej